X

STE VEDELI, DA JE TUDI USPEH LAHKO DROGA?

Če vprašate katerega koli uspešnega podjetnika, kako meri čas, boste najverjetneje ugotovili, da merske enote niso tedni ali meseci, temveč roki, lansiranje produktov, uspešna prodaja, kvartali …

In včasih tudi neuspehi. To je tisto, kar je za podjetnika pomembno, saj mu uspešni dosežki vzbujajo prijetne, celo evforične občutke, od katerih ni težko postati odvisen. Včasih takšna odvisnost postane celo nevarna in krepko poseže v zasebno življenje posameznika.

Malokdo razmišlja o tem, da je tudi podjetništvo lahko vzrok neke vrste odvisnosti. Njene posledice pa so bolj negativne kot pozitivne, enako kot pri odvisnosti od drog. Stres je izjemno visoko na lestvici težav, ki jih za seboj potegne odvisnost. Razlog za to tiči v tem, da je stres večinoma sorazmeren z uspešnostjo – bolj kot smo uspešni, več ljudi je odvisnih od naših odločitev in bolj smo podvrženi stresu.

Kroničen stres je strup za telo in možgane
Občasna stresna obdobja so zdrava, vendar zanje velja enako kot za zdrav način prehranjevanja – vsega po malo, v zmernih količinah. Kroničen stres lahko povzroči trajnejše posledice, med katerimi so tudi hudi glavoboli, visok krvni pritisk, težave s srcem in izjemno oslabljen imunski sistem.

Kaj se pravzaprav dogaja s telesom, ko ga zagrabijo posledice kroničnega stresa? Telo začne preprosto ignorirati vse, kar možgani ocenijo kot manj kritično (kot na primer spanje, prebava in razmnoževanje), vso energijo pa nameni tistim organom, ki lahko rešujejo stresne situacije – mišicam in srčno-žilnemu sistemu. To hitro vodi v situacije, ko se začnejo nepopisne bolečine, napetost in vrsta psihičnih težav.

Če stres preraste v kronično stanje, se s tem težave šele začnejo. Hujše posledice kroničnega stresa so izguba spomina, anksioznost, razdražljivost, depresija, zapad v droge, prekomerna telesna teža, nespečnost in podobno. Jasno je, da vse to občutijo tudi družinski člani in vsi bližnji. Čeprav na prvi pogled ne bi rekli, da je uspeh lahko tako poguben, se moramo zavedati, da bistveno vpliva na naše življenje.

Delo ne more in ne sme biti vse, kar je pomembno
Podjetniki, ki vso svojo energijo namenijo delu in uresničevanju ciljev, zelo težko sprejmejo dejstvo, da služba ni vse. Pomembni so tudi »neprofitni« hobiji in kakovostno preživljanje prostega časa. Ustvarjalnost v prostem času ima pozitivne učinke tudi na uspešnost na delovnem mestu, sprehodi in stik z naravo pa pomagajo, da močneje občutimo pozitivne občutke in razmišljamo trezneje.

Če si dopustimo, da služba, ideja ali cilji postanejo vse, kar je pomembno, doživljamo pravo eksistencialno krizo vsakič, ko gre kaj narobe.

Kdaj namenite čas sami sebi?
Deloholiki se posvetijo službi v tolikšni meri, da pozabijo jesti ali spati, kar še dodatno obremenjuje delovne procese. Izgorelost je logična posledica takšnega vedenja. Rešitev so lahko zdrave navade, ki ne pomagajo samo pri nižanju ravni stresa, temveč lahko celo odpravijo njegove zoprne posledice.

Težava je v tem, da ljudje v takšni situaciji težko upravičijo čas, ki so ga porabili za nekaj, kar ni povezano s službo. Vendar zadeve postanejo še bolj neobvladljive, ko zaradi pomanjkanja spanca začnemo delati napake. Pozabljamo. Težko tipkamo. Težko se koncentriramo. In takrat doživimo še hujši udarec – neuspeh.

Razmislite o boljšem in kakovostnem spancu (vsaj 7 do 9 ur dnevno), meditaciji, redni telesni aktivnosti in kakovostnem preživljanju prostega časa z družino. Vaše telo in možgani so vaša največja dobrina, zato z njimi tudi tako ravnajte. Poiščite pomoč strokovnjakov, ki vam bodo znali svetovati. Nikoli ni prepozno, da se zavzamete zase in za svoje zdravje.

Nazaj na seznam