Morda ste v zaostanku z delom in zamujate pomembne roke, morda imate težave s svojimi zaposlenimi in njihovim načinom dela, morda ste preprosto obtičali v rutini in ne veste, kako priti do boljših rezultatov ...
Možnosti je ogromno, a pri vseh je pomembno soočenje s težavo in strategija za reševanje. Dober vodja zna stopiti korak nazaj in premisliti, sprejeti pomembne odločitve, učinkovito komunicirati in voditi svoje zaposlene pri reševanju zapletenih situacij.
Reševanje vsake težave lahko zreduciramo na štiri osnovne korake, ki nas bodo zagotovo pripeljali do rešitve, obenem pa zagotovili, da se težava ne bo več ponovila.
Razumevanje težave
Preden skočimo v akcijo in poskusimo brezglavo rešiti nastalo situacijo, kakršna koli že je, se raje ustavimo in poglejmo, kaj nas je pripeljalo do tega. Pomembno je, da razumemo težavo samo in ugotovimo, kako je do nje prišlo – tako bomo tudi hitreje ugotovili, kaj moramo narediti, da jo rešimo. Učinkovito reševanje težav je kritično in analitično, temelji pa predvsem na uvidu v situacijo in razumevanju njene narave.
Kakšna je naša težava in kaj nas je pripeljalo do nje? Kaj lahko naredimo, da jo odpravimo? Leži vsa odgovornost na nas ali so vpleteni tudi drugi člani ekipe? Kdo je najbolj primeren za reševanje takšnih težav?
Vse to so vprašanja, ki si jih lahko zastavimo na začetku in s tem dobimo približen oris problema in opazimo možnosti, ki morda na prvi pogled niso tako očitne.
Definiranje cilja
Ko enkrat razumemo, s kakšno težavo se soočamo, kako je do nje prišlo in kdo vse je vpleten, lahko definiramo naš cilj (torej uspešno rešitev težave) in pripravimo učinkovit načrt dela. Manjše težave bodo zahtevale le nekaj hitrih korakov, večje pa lahko tudi trajne spremembe, ki posledično vodijo do rešitve.
Pri samem reševanju je pomembno, da odpravljamo dejanski izvor težav, ne samo rešujemo njene posledice – v zdravniškem žargonu bi rekli, da zdravimo vzroke in ne samo simptomov. Odpravljanje posledic je krajši proces, a pogosto vodi v ponavljanje istih napak, ki nam na dolgi rok vzame več časa. Reševanje vzrokov traja dlje, a poskrbi, da enakih napak načeloma ne ponovimo več.
Pogled nazaj
V prvem koraku težavo spoznamo, v drugem definiramo načrt za njeno rešitev, v tretjem pa jo uspešno rešimo in se iz nje tudi nekaj naučimo. Vsaka napaka je priložnost za učenje in razvijanje novih sposobnosti ter vpogledov v svoje delo in delo ekipe. Že med samim reševanjem neke težave lahko spremljate svoje razmišljanje, korake in napredek. Tako lahko ugotovite, kaj so vaše prednosti in kaj slabosti – enako velja tudi za vašo ekipo.
Poznavanje naših prednosti nam omogoči, da se jih naučimo učinkovito uporabiti pri svojem delu in z njimi doseči nove uspehe. Poznavanje slabosti pa nam pomaga, da jih skušamo odpraviti ali vsaj izboljšati. Po uspešni rešitvi vsake težave si vzemite nekaj trenutkov za kratek pogled nazaj in se vprašajte, kaj novega ste se naučili iz te izkušnje in kako lahko to uporabite za uresničevanje svojih ciljev.