Kaj vse bi radi povedali članom ekipe ali zaposlenim, pa ne veste, kako? Medsebojna komunikacija je izjemno pomembna za katero koli organizacijo in prav je, da izrazimo tudi tisto, kar nam ni všeč.
Pogosto je soočenje z zaposlenimi in podajanje negativne kritike težka naloga, ki se je marsikateri vodja izogiba. Vendar obstajajo tehnike in strategije, ki močno olajšajo takšne pogovore, zato nič več izgovorov – poglejmo, kako povedati kritiko na konstruktiven način.
Pohvalite svojo ekipo, ko si to zasluži!
Pogovor lažje steče, ko smo z nekom zadovoljni in ga želimo pohvaliti. V takšni situaciji je dobrodošlo, da svoje mnenje tudi povemo in osebo ali ekipo seznanimo s tem, da je svoje delo dobro opravila. Na primer:
- zahvalimo se za dobro opravljeno delo,
- zahvalimo se za to, da je oseba (ali cela ekipa) rešila nek specifičen problem,
- pogovorimo se o napredku in pohvalimo predanost osebe ali ekipe,
- priredimo simbolično praznovanje za dosežene cilje.
To je kritika, ki jo vsak rad prejme, saj je odlična za motivacijo za nadaljnje delo. Pozitivna mnenja in spodbuda okrepijo voljo do konstantnega doseganja rezultatov, predvsem pa so pomembna v slabših obdobjih, ko zaposlenemu zmanjka energije ali celo samozavesti. Takrat je spodbuda še pomembnejša, zato zaposlenim pokažite, da cenite njihov čas, njihovo delo in predanost.
Kritiziranje naj postane konstruktivna kritika
Vam je prijetno, ko vas nekdo zmerja, vas po krivem obtoži ali vam stalno govori, da svojega dela ne znate opravljati dovolj dobro? Zares upamo, da tega sami ne počnete s svojimi zaposlenimi. Takšni načini komunikacije vsekakor ne ustvarjajo pozitivnega in produktivnega okolja, kakršnega si zasluži vaša ekipa. Ostre besede in nesramnost pri podajanju kritike izzovejo negativna čustva, ki posrkajo energijo še tako zagnanemu zaposlenemu. To ne pomeni, da boste neprijetno ali celo nevarno situacijo ignorirali, temveč da se boste z njo spopadli na konstruktiven način.
Ne kritizirajte karakterja, temveč rezultate delaVečina vodij se zaloti, da ne kritizira dela zaposlenega, temveč njegovo osebnost. Prav tu moramo biti pazljivi. Če nekomu rečemo, da je len ali nekompetenten, napadamo njegovo osebnost in karakter, kar bo gotovo povzročilo čustveno reakcijo. S takšno kritiko ne dosežemo veliko, saj oseba, ki nas posluša, pravzaprav niti ne ve, kaj naj spremeni pri svojem delu, da bomo z njo sploh zadovoljni. Pri konstruktivni kritiki se, nasprotno, fokusiramo predvsem na dejstva in rezultate dela, svoje mnenje pa izrazimo ob pravem času in čim manj prizadeto.
Bodite jasni glede sprememb, ki jih zahtevate
Jasno moramo povedati, zakaj je pomembno, da oseba nekaj spremeni. Če smo na primer nezadovoljni, da nekdo pogosto zamuja ali prezgodaj odhaja z delovnega mesta, moramo jasno povedati: »Ta teden ste že trikrat zamudili. Danes bi radi odšli zgodaj. To pomeni, da bo del vašega dela moral prevzeti nekdo drug, da bodo vse naloge opravljene. Kaj bomo torej storili?« S takšno konstruktivno kritiko damo tudi zaposlenemu možnost, da se zbrano odzove in pove svoje mnenje.
Podajanje kritike v težavnih situacijah
Nekatere situacije so lahko hujše in verjamemo, da težko najdete primerne besede, da bi izrazili svoje misli. Naj vam bodo spodnji koraki v pomoč pri soočanju s podajanjem kritike v težjih položajih.
- Pripravite se na pogovor – preverite, kaj se v resnici dogaja, zberite informacije in se soočite s svojimi čustvi.
- Konstruktivno pristopite k vpletenim in uporabite besede, ki ste jih pripravili. Ne dovolite si, da bi kritizirali osebnost vpletenih.
- S spoštovanjem se pogovorite o situaciji – ne popuščajte, vendar ostanite mirni in spoštljivi.
- Sprejmite samo tiste obljube, za katere res mislite, da jih vpleteni lahko izpolnijo. Če ste prepričani, da se nekaj ne bo zgodilo kljub obljubam, to povejte jasno in takoj.